Jak si vybrat slevu při častém cestování po různých trasách

(Rozhodování před "cestovní sezónou")


 Při cestování po různých trasách záleží i na tom, jakou délku mívají vaše cesty.
 

Mají-li vaše cesty převažující délku nad 77 km , pak ve většině případů je výhodnější použít kilometrickou banku. Kilometrická banka se vyplatí v případě, že vzdálenost 4000 km stačíte projezdit za dobu nejvýše půl roku na trasách o délce 80 a více km, přičemž kilometry se odepisují podle pravidel KMB. KMB tedy stačíte výhodně využít např. když dvakrát týdně jedete 100 km jedním směrem ( nebo jednou týdně oběma směry ), KMB vyčerpáte i při deseti cestách nad 400 km. Na KMB může jet současně až 6 dětí do 15 let (nebo 3 dospělé osoby), takže rodina s dvěma dospělými a jedním dítětem stačí přesně vyčerpat KMB na jediné cestě ze západních Čech na Moravu a zpět. KMB je přenosná, takže ji v případě potřeby můžete přenechat či půjčit někomu, kdo jezdí více.
 

Jestliže vaše předpokládané cesty jsou kratší než 76 km, nebo jestliže najezdíte za půl roku méně než cca 1900 km,  pak se dá využít zákaznické jízdné. Zakoupení IN 25  za 490 Kč se Vám vyplatí v případě, že s jejím použitím za zákaznické jízdné ujedete za 3 roky více než 2800 km. Spolehnout se však na to dá jen v případě, že během těch 3 let nedojde v místech, kde jezdíte, ke zrušení provozu vlaků ČD. A ten výpočet platí v případě, že se po ty 3 roky nezmění vztah mezi zvláštním jízdným pro děti a zákaznickým jízdným.

Při větším cestování v rámci jednoho dne se dají využít jednodenní síťové jízdenky, o jejich využití se můžete rozhodovat jednotlivě těsně před cestou.
 

Zpět na úvodní text o využití slev