Jak si vybrat slevu při pravidelném dojíždění po stejné trase (děti do 15 let)

(Rozhodování před "cestovní sezónou")


a) Denní dojíždění

   - Dojíždění do školy

Pro dojíždění do školy je určeno žákovské jízdné.
Jednotlivé žákovské jízdné je asi o 25% levnější než zvláštní jízdné pro děti, tedy zhruba tolik, jako dětské zákaznické jízdné. Ale pro držitele slevy IN 25  je ze žákovského jízdného rovněž poskytována sleva 25%, takže pro žáky se slevou IN 25  i bez ní je žákovské jízdné o cca 25% levnější než jízdné na jiných cestách než do školy. Zpáteční žákovské jízdné je o cca 5% levnější než dvojnásobek jednosměrného.
Týdenní žákovská jízdenka stojí přesně osminásobek jednosměrného žákovského jízdného a přibližně 4,3násobek zpátečního žákovského jízdného. Takže v týdnech, kdy jedete do školy všech pět pracovních dnů, vyjde levněji týdenní žákovská jízdenka, která navíc platí - ale pouze na stejné trati - i v sobotu a v neděli.
Při soustavném dojíždění nejlevněji vyjde čtvrtletní žákovská traťová jízdenka, navíc si tím ušetříte každotýdenní dokupování.  Pokud do konce školního roku (do 30.6.) zbývá méně než čtvrt roku, nebo když nějakou dobu dojíždět nebudete, pak se na kratší období dá koupit měsíční nebo týdenní žákovská traťová jízdenka.
Jedete-li do školy jen čtyři nebo méně dnů v týdnu, je levnější jet na jednotlivé žákovské jízdné, nejlépe zpáteční, než na týdenní traťové jízdenky. Měsíční traťová žákovská jízdenka už vyjde levněji i při čtyřech obousměrných jízdách v týdnu, a čtvrtletní žákovská traťová jízdenka už je výhodná i při třech cestách týdně. 
 

  - Dojíždění jinam než do školy

Pro pravidelné dojíždění jinam než do školy na vzdálenost 78 a více km je vhodná kilometrická banka.
Jde-li o soustavnější, dlouhodobější dojíždění na vzdálenost pod 92 km, pak bude vhodnější si opatřit kartu IN 25  a jezdit na zákaznické jízdné, pokud to jde, tak zpáteční.

Specielní nabídka pro pravidelné cestování po stejné trase není, protože dětské traťové jízdenky neexistují. Při velmi častém cestování však levněji než zpáteční jízdné mohou  vyjít traťové jízdenky pro dospělé. Týdenní traťové jízdenky pro dospělé odpovídají 9násobku dětské zpáteční jízdenky, takže by se vám vyplatily v případě, že byste po téže trase cestovali víckrát denně. Kdyby však vaše pravidelné cestování jinam než do školy trvalo déle, pak čtvrtletní traťová jízdenka pro dospělé  stojí zhruba 82-násobek ceny dětského zpátečního jízdného, takže by se vyplatila i v případě, že byste čtvrt roku jezdili po této trase aspoň jednou denně.

Traťová jízdenka za základní (nezlevněnou) cenu je přenosná, takže lze použít i traťovou jízdenku půjčenou od dospělého v den, kdy ji zrovna nepotřebuje. To se však netýká traťových jízdenek za zákaznickou cenu, ty jsou nepřenosné.

Traťové jízdenky nyní platí pro cesty mezi stanicemi, uvedenými na dokladu,  i po jiné trati ČD v případě, že tato vzdálenost je kratší nebo stejná. Takže traťovou jízdenku lze použít i v případě, že mezi uvedenými dvěma stanicemi jezdíte střídavě po dvou nebo více různých tratích.  
 

b) Týdenní dojíždění.

   - Dojíždění do školy

Pro dojíždění do školy je určeno žákovské jízdné.
Při týdenním dojíždění se nevyplatí žákovské traťové jízdenky, pro dojíždění je určeno jednotlivé žákovské jízdné.
 

  - Dojíždění jinam než do školy

Jezdíte-li na vzdálenost  78 a více km, pak se vyplatí zakoupit a používat kilometrickou banku.
Jezdíte-li na kratší vzdálenosti, tak při častějším a pravidelnějším cestování se vyplatí si pořídit kartu IN 25  za 490 Kč na 3 roky a jezdit za zákaznické jízdné pro děti.
Jestliže jezdíte jednou týdně tam a zpět, tedy celkem 100 jízd za rok, pak se na vzdálenost do 3 km ani nevyplatí IN 25  a je levnější ji nekupovat a jezdit za zvláštní jízdné pro děti.  

Skupinové jízdné se v současné době pro děti nevyplatí, nikdy není levnější než zvláštní jízdné pro děti.

Jedete-li v sobotu nebo v neděli, může být výhodné použít nabídku  Skupinová víkendová jízdenka (dříve SONE+).

Celostátní Skupinová víkendová jízdenka (dříve SONE+) za 679 Kč výhodnější než KMB pro skupinu  4 dětí na vzdálenost 309 a více km a pro skupinu 5 dětí na vzdálenost 247 a více km. Další kombinace najdete v tabulce.

Při cestě tam a zpět je pro skupinu 5 dětí výhodnější Skupinová víkendová jízdenka (dříve SONE+) než zpáteční jízdné od 101 km. Mají-li IN 25 , pak od 136 km.
Další kombinace najdete v tabulce.


 

Zpět na úvodní text o využití slev