Jak si vybrat slevu při častém cestování po různých trasách

(Rozhodování před "cestovní sezónou")


2. Časté ježdění po různých trasách

Jestliže na většině vašich cest nepojedete sami, ale nejméně ve dvou , pak můžete využívat slevu pro skupiny.

Nemáte-li In Kartu a mají-li vaše cesty převažující délku 77 a více km a nejde-li o cesty tam a zpět, lze použít kilometrickou banku. Kilometrická banka se vyplatí v případě, že vzdálenost 2000 km stačíte projezdit za dobu nejvýše půl roku na trasách o délce 77 a více km, přičemž kilometry se odepisují podle pravidel KMB. KMB tedy stačíte výhodně využít např. když jednou týdně jedete 100 km jedním směrem ( nebo po dvou týdnech oběma směry ), KMB vyčerpáte i při pěti cestách nad 400 km. Na KMB mohou jet současně až tři osoby (nebo šest dětí do 15 let), takže rodina s dvěma dospělými a jedním dítětem stačí přesně vyčerpat KMB na jediné cestě ze západních Čech na Moravu a zpět. KMB je přenosná, takže ji v případě potřeby můžete přenechat či půjčit někomu, kdo jezdí více.
 

Na delších cestách nebo cestách s několika účastníky lze využít jednodenní síťové jízdenky, o víkendu  Skupinová víkendová jízdenka (dříve SONE+ ) a mimo víkendy   Celodenní jízdenka (dříve ČD Net). Porovnání jejich výhodnosti s KMB a jinými jízdenkami najdete v této  tabulce   nebo  tady

Jestliže vaše předpokládané cesty jsou kratší než 75 km, nebo jestliže najezdíte za půl roku méně než cca 1900 km  a jedete jednotlivě , pak  bude nejvýhodnější zakoupit slevu IN 25   za 990 Kč na 3 roky a jezdit na jízdenky se slevou 25% proti obyčejnému jízdnému. Na kartu IN 25  budete mít slevu 25% i na traťové jízdnky.
Pokud již máte IN 25 %, pak již je výhodnější až do vzdálenosti 437 km jezdit na zákaznické jízdné.

Koupit slevu IN 25  se vyplatí, jestliže v době její platnosti na ni projedete víc než cca 2900 km, tedy pokud ji využijete po celé 3 roky, tak víc než 1000 km ročně.
Kupovat  KMB se vyplatí, jestliže na ni na trasách delších než cca 90 km najezdíte víc než  cca 1900 km za půl roku, pokud z nějakých důvodů neprojezdíte 2900 km za 3 roky.
Jestliže hodláte najezdit víc než cca 7000 - 8000 km za rok, pak je výhodné koupit slevu IN 50 .
Jestliže hodláte najezdit víc než cca 23000 - 26000 km za rok, pak se vyplatí si koupit síťovou jízdenku IN 100 .   To už je ale případ skutečně hojného cestování; to se může přihodit například tomu, kdo denně projede vlakem cestu delší než 64 km (nebo dvakrát 29 km, nebo 30 km tam a zpátky), nebo kdo alespoň třikrát týdně projede přes 157  km. Pozor, jízdenka IN 100  je nepřenosná.


Traťové jízdenky za základní cenu  jsou přenosné. Použití těchto jízdenek proto může přicházet v úvahu i tam, kde alespoň dva lidé střídavě hodně cestují. Přenosnou jízdenku si může opatřit např. zaměstnavatel, který střídavě vysílá různé pracovníky na dlouhé služební cesty.  

Pozor, traťové jízdenky za zákaznickou cenu jsou nepřenosné.

V případě nutnosti je však možno za poplatek 100 Kč převést celou In Kartu i s aplikacemi na jinou osobu.

Zpět na úvodní text o využití slev